wtorek, 15 października 2024

Przekąska z krewetkami w śródziemnomorskim stylu

 

Po powrocie z hiszpańskich wakacji zatęskniłam za tamtejszą kuchnią, za jej prostotą i wyrafinowaniem w jednym. Hiszpanie potrafią zrobić z owoców morza cuda. Wiele bym dała za miseczkę świeżych krewetek z porannych połowów, doprawionych cytryną i aromatycznym czosnkiem.

W naszej rzeczywistości jest to raczej nierealne, więc jestem zmuszona sięgać po substytuty dobrodziejstw morza. Kiedy w pobliskim markecie udaje mi się dostać krewetki z najnowszego transportu, wówczas przygotowuję je w ulubionej czosnkowo- pietruszkowej marynacie. W trakcie ich podsmażania ulatnia się cudowny zapach z nutą wspomnień minionego lata.

Przekąska z krewetkami 

250-300 gr krewetek 

1 mała cytryna

oliwa z oliwek 

bagietka

świeża natka pietruszki 

Umyte krewetki pozostawiam w chłodnym miejscu w zalewie z 2  łyżek oliwy,  1 łyżki soku z cytryny, pół łyżeczki mielonego czosnku i  łyżeczki kuminu.

Następnie podsmażam krewetki przez chwilę na patelni, posypuję świeżą natką pietruszki.

Bagietkę kroję na kawałki, lekko smaruję oliwa, posypuję szczyptą mielonego czosnku i wstawiam do opiekacza 





Ekspresowy obiad w azjatyckim stylu

 

Kiedy mam ochotę na ekspresowe danie z azjatyckim posmakiem, to robię ten makaron. Może być dowolny, bo zarówno nitkowy, jak i ten do woka doskonale się nadaje jako baza. Sos powstaje z kawałków kolorowej papryki, sosu sojowego, imbiru, czosnku, odrobiny miodu oraz garści kiełków fasoli mung. W wegetariańskiej wersji możecie pozostać na tym etapie,. Ja się zdecydowałam na dodatek kawałków panierowanego kurczaka, aby danie było sycące na tę porę roku. Przygotowanie bez kurczaka trwa zaledwie kilka minut, więc jest odpowiednią propozycją na obiad w trakcie pracowitego tygodnia 

Makaron w azjatyckim stylu 

Składniki:

dowolny makaron azjatycki ( nitki, do woka )

po połówce czerwonej i żółtej papryki 

mała cebula, ząbek czosnku

garść kiełków fasoli mung 

szczypiorek

po połówce jajka na twardo na porcję 

Na sos: 4 łyżki sosu sojowego, 1 łyżeczka miodu, szczypta imbiru i pół łyżeczki koreańskiej pasty goczujang ( opcja zastępcza: koncentrat pomidorowy i szczypta ostrej papryki), olej sezamowy 

Paprykę kroję w kostkę i podsmażam na niewielkiej ilości oleju sezamowego, dodaję posiekaną cebulę, czosnek, chwilę smażę i zalewam wszystko sosem sojowym z dodatkami ( patrz wyżej ). 

Ugotowany makaron mieszam z sosem sojowym z papryką. dodaję kiełki fasoli mung, połówkę jajka na twardo i posypuję świeżym szczypiorkiem, 

Do mojego dania dodałam kawałki podsmażonego kurczaka w panierce, ale nie jest to obowiązkowy element. Możecie pozostawić danie w wersji wegetariańskiej.